Održana 11. po redu manifestacija ENO GASTRO KAŠTELA 2025.

Na Portu u Kaštel Starom, u organizaciji Udruženja obrtnika Kaštela, a pod pokroviteljstvom Grada Kaštela, Turističke zajednice grada Kaštela, tvrtke Zeleno i modro d.o.o., Hrvatske obrtničke komore i Obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije, 28. lipnja 2025. održana je jedanaesta po redu manifestacija ENO GASTRO KAŠTELA 2025.

Ova jedinstvena gastronomska večer i ove je godine okupila više od 25 udruženja obrtnika iz gotovo svih županija Hrvatske, pretvorivši Kaštela u kulinarsku prijestolnicu prepoznatljivu po spoju okusa, mirisa, zanata i prijateljstva. Cilj manifestacije ostaje isti – predstavljanje, promocija i povezivanje hrvatskih obrtnika kroz bogatu gastro-kulturnu razmjenu krajeva iz kojih dolaze.

Pod vodstvom Petre Škrinjarić, manifestacija je započela uvodnim pozdravima Antuna Trojnara, potpredsjednika Hrvatske obrtničke komore i Hrvoja Biošića, predsjednika županijske Obrtničke komore.

Pun riječi zahvale bio je potpredsjednik Trojnar: – Prvo bih se htio zahvaliti svim obrtnicima, svim udruženjima i komorama iz cijele Hrvatske. I domaći i gosti će moći vidjeti snagu obrtnika i raznoliku ponudu. Radimo na promociji obrtništva, evo sada idu upisi u srednje škole, svatko tko upiše strukovnu školu imat će svoj zanat u rukama – rekao je i nadodao: – Ovdje vidimo kolika smo snaga svi zajedno, obrtnici se udružuju još od 14. stoljeća, tu snagu hrvatskog čovjeka vidimo i danas.

Prisutni članovi udruženja obrtnika i komora, svi odreda zaključili su da je ovo  iznimno pozitivno iskustvo  koje treba nastaviti njegovati.

Udruženje obrtnika Makarska donijelo je tradicionalnu tortu Makaranu i inćune s maslinama, a domaćini, obrtnici Kaštela, priredili su morski stol pun delicija: od bakalara, ribe, do rižota od plodova mora: – Drago nam je što je ovo postala tradicija. Ovdje su obrtnici cijele Hrvatske. Druženja su važna, to je glavni dio – ljudi se opuste, odmore od svakodnevnih obaveza. Osim što se družimo uvijek smo spremni pomoći jedni drugima. Jučer smo se družili na planinarskom domu Malačka, a danas nastavljamo ovako. Drago nam je što nas svi pratite, hvala – poručila je Mara Topić iz Udruženja obrtnika Kaštela.

Simpatični Boris Jukić iz Vrgorca, poznat po majstorskom rezanju pršuta, sa smiješkom kaže: – Ne trebamo se posebno predstavljat, svi znaju da smo to mi iz Vrgorca čim vide pršut. 

Iz Istre je stigao Branko Runko, dugogodišnji sudionik: – Dolazim u Kaštela od samog početka održavanja manifestacije i oduševljen sam. Ovo je sinergija, snaga koja gura naprijed sve naše obrtnike. Družili smo se brodom do Šolte, do Drvenika. To su doživljaji koje treba doživjeti – rekao je Runko.

Posebnu pažnju privukla je i delicija iz Imotskog – žabe u domaćoj šalši:

Osim odlične gastronomske ponude, posjetitelje su zadržali i svevremenski glazbeni ritmovi. Na početku večeri, svojim bogatim dalmatinskim glazbenim opusom zabavljala je klapa Gabine, a do kraja večeri za rasplesane korake i odličnu atmosferu se pobrinuo Bravo bend.

ENO GASTRO KAŠTELA još je jednom pokazala kako tradicija, kvaliteta i zajedništvo obrtnika mogu stvoriti događaj koji obogaćuje cijelu zajednicu – ne samo gastronomijom, već i prijateljstvom, kulturom i veseljem koje nadilazi regionalne granice.